Sık Sorulan Sorular

Değişim ücretinin iadesi ne şartlarda gerçekleştirilir?

- Staj yapmaya hak kazanan öğrencilerin değişim tarihlerine 15 gün ve daha az süre kala karşı ülkeden kabul kağıdı gelmeme durumunda öğrenciler değişim ücretlerini geri alabilirler.
- Her öğrenci online sistem üzerinde tercih yaparken değişim hakkı kazanıp bundan vazgeçmesi durumunda değişim ücreti iadesi ile ilgili şartları kabul etmiş sayılır.
 

Öğrencinin kendi isteği ile vazgeçmesi durumu: Değişim Sınavını kazanıp staj yapmaya hak kazanan öğrenciler Application Form (sınavı kazandıktan sonra değişime giden öğrencilerin doldurdukları form) larında yazdıkları istenilen staj tarihinden 120 gün öncesine kadar yapılan staj iptallerinde (Türk Tıp Öğrencileri Birliği'ne değişim hakkınızdan vazgeçtiğinize dair başvuru yapmanız gerekmektedir) 20 TL başvuru ücreti kesilim masrafı çıkartıldıktan sonra değişim ücretlerini geri alabilirler. 120 – 90 gün arası yapılan iptallerde değişim ücretinin yarısını geri alabilirler. Staj tarihine 90 günden daha az zaman kala yapılan değişim iptallerinde ücret iadesi yapılamamaktadır.
Öğrencinin kabul edildiği şehri/bölümü (kesinlikle belirli bir bölüme gitmeniz gerekiyorsa sebepleriyle beraber yerel değişim sorumlunuza belirtiniz) beğenmemesi, minor sağlık problemleri, ders programı ve ya sınavlarından kaynaklı durumlarından dolayı stajdan vazgeçmesi bu durumlara dahildir.

Öğrencinin staj/vize başvurusunun kabul edilmemesi: 

a. Staj: Her öğrenci, tercihlerini yaptığı ülkelerin değişim koşullarını gözden geçirip bu koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol etme yükümlülüğüne sahiptir. Öğrencinin staja kabul edilmemesi TurkMSIC kaynaklı ise öğrencinin parasının tümü iade edilir. Sorun öğrenci hatasından kaynaklanıyor ise (değişim koşullarına uymaksızın yazdığı bir ülke olması, başvuru belgelerini görevlilerin ilettiği tarihten sonra yollamış olması) herhangi bir iade yapılmaz.

 

b. Vize: Her öğrenci kendi vize sürecini yürütmekle yükümlüdür. Eğer TurkMSIC veya karşı ülkeden sağlanması gereken bir belge zamanında sağlanmadıysa, öğrenci vize başvurusunun reddine dair belgeleri ilettikten sonra, değişim ücreti iade edilir. Fakat öğrenci değişim koşullarında belirtilen vize tipine uygun olarak başvuru yapmadıysa, normal prosedürlerin gerektirdiğinden daha kısıtlı bir sürede başvuru yaptıysa veya başka bir bireysel belgesinden/durumundan dolayı vize başvurusu reddedildiyse, ücret iadesi gerçekleştirilmez.

 

Sınava kimler girebilir? Değişime kimler gidebilir?

Sınava, Türk Tıp Öğrencileri Birliği Asil Üyesi Tıp fakültelerinde okumakta olan 1-6. sınıf arası herkes girebilir. Hazırlık öğrencileri değişim sınavına katılamaz. Değişime gideceği sene 3. Sınıfı bitirmiş olan öğrenci IFMSA bünyesinde klinik öğrenci olarak kabul edilir. Internler değişime gidebilir. Seçtiğiniz departmanın sınavını geçmiş olma şartı aranmamaktadır.

Sınavı kazanırsak ödeyeceğimiz ücret ne kadar ve neleri içeriyor?

Değişim ücreti 1100 TL'dir. Bu ücrete kabul kartınızda belirtilen tarihler arasında konaklama, bir öğün yemek ve harçsız pasaport dâhildir. Onun dışındaki tüm ücretler katılımcıya aittir. Kabul kartınızda yazan tarihler dışındaki konaklama taleplerinizde karşı ülkenin sizden ücret talep etme hakkı bulunmaktadır.  Ayrıca gideceğiniz ülkede sizden sorumlu olacak olan ve yine tıp öğrencisi olan Contact Person’lar sizi şehirde karşılayacak, şehri ve hastaneyi tanıtacak, adaptasyon sürecini hızlandıracaktır.

SCOPE ve SCORE arasındaki farklar nelerdir?

Staj Değişimi (SCOPE): Programa katılacak öğrenciler gideceği yabancı ülkedeki tıp fakültesi hastanesinde ilgisine yönelik olan departmanın stajına katılırlar.

Araştırma Değişimi (SCORE): Programa katılacak öğrenciler klinik ve preklinik alanda dünyanın çeşitli üniversitelerinde ve araştırma merkezlerinde yürütülen araştırmalarına katılırlar.

Sınava nasıl kayıt olabilirim?

Sınava fakültenizdeki staj ve araştırma değişimi sorumlularına ulaşarak ya da fakültelerinizde açılacak stantlardan kayıt olabilirsiniz.

Hangi ülkelere gidebilirim?

Avrupa’dan,  Asya’dan,  Amerika’dan 50'den fazla ülkede değişim imkânına sahipsiniz. Güncel ülke listesine tanıtım kitapçığımızdan ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlarımla aynı ülkeyi kazanmam durumunda aynı şehre gidebilir miyim?

Evet. Aynı ülkeyi kazanmanız durumunda sizinle beraber sınavı kazanan arkadaşınızı belirterek aynı şehirde değişime gidebilirsiniz.

Değişim sonrasında sertifika sahibi olacak mıyım?

Evet. IFMSA tarafından oluşturulmuş, gözlemciniz tarafından imzalanmış bir sertifika elde edeceksiniz.

Hem SCORE’den hem SCOPE’den tercih yapabilir miyim?

Evet. İki değişim programından da tercih yapabilirsiniz.

Sınav kaç sorudan oluşuyor?

Sınav 80 İngilizce 80 Tıp olmak üzere 160 sorudan oluşmaktadır.

Sınavın zorluk derecesi nedir?

İyi bir eleme yapılması açısından sorular YDS ve TUS’a yakın bir biçimde hazırlanmaktadır. Tıp bölümünde 50 preklinik 30 klinik sorusu bulunmaktadır. Ancak soruların puan ağırlığı %70 oranında İngilizce sorularındadır.

Klinik stajlara preklinik öğrenciler katılabilir mi?

Ülkelerin değişim koşulunda aksi belirtilmediği takdirde preklinik öğrenciler klinik stajlara katılabilirler. Ülkelerin değişim koşulları için:

http://ifmsa.org/exchange/scope/explore/exchange-conditions

İyi bir yeri kazanmak için kaç puan almam gerekiyor?

Ülkelerle olan kontrat sayıları her sene değiştiği için böyle bir sınıflama yapmak mümkün olmasa da geçen senelerde 1. tercihlerde bir ülkeyi kazanan öğrencilerden en düşük puanlısı 50-60 puan aralığındadır.

Sınav sonuçları ne şekilde açıklanacak?

Sınav sonuçlarını www.turkmsic.net üzerinden TC kimlik numaranız ile öğrenebileceksiniz.

Tercihler nasıl olacak?

Sınavı takip eden günler boyunca tercihler www.turkmsic.net üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir. 

Kazandıktan sonra hangi başvuru formumda hangi belgelerin olması gerekiyor?

Tüm ülkelerin istediği belgeler farklıdır. http://ifmsa.org/participating-countries-and-exchanges-conditions/ adresinden gideceğiniz ülkenin sayfasında “Standart Documents” kısmından bu belgelere ulaşabilirsiniz. Tercih sırasında her aşamada yerel birliklerinizdeki değişim görevlileri size yardımcı olacaklardır.

İngilizce konusunda herhangi bir sertifikaya ihtiyacım olacak mı?

Çoğu ülke dil sertifikası istese de değişim sınavını kazanmış olmanız diğer ülke organizasyonları tarafından onay almanızı sağlamaktadır. Türk Tıp Öğrencileri Birliği tarafından hazırlanmış, resmi olmayan ancak ülkeler tarafından kabul edilen, İngilizce sınavı sonucu değişime hak kazandığınızı gösteren belgeleri yerel değişim sorumlularınızdan temin edebilirsiniz.

Değişim hakkı kazandıktan sonra istediğim şehirde ve bölümde staj yapacak mıyım?

Değişim hakkı kazandıktan sonra online olarak yapacağınız başvuru formunda gitmek istediğiniz şehre dair 3, değişim yapmak istediğiniz bölüme dair 4 tercihte bulunabilirsiniz. Ancak bu tercihlerden birinin gerçekleşmesi bir "kesinlik" değildir, sadece sizin "istek"lerinizi yansıtır.

FARABİ programı ile geldiğim altın yerel birlikte sınava girebilir miyim?

Evet, önceki fakülteniz önemsenmeksizin eğer şu anda okuduğunuz fakültedeki yerel birlik altın üye statüsüne sahipse sınava girebilirsiniz.